X
تبلیغات
رایتل
l سیاورشن l
سیاورشن
شنبه 25 فروردین 1386
...

دوست خوبم سیاورشن؛
  مواردی در نوشته‌ اخیر شما در مورد جشنواره دیریا بود که مرا ترغیب کرد به نوشتن درباره‌ی آنها و مطرح کردن برخی موضوعات باربط و بی‌ربط دیگر! ترجیح می‌دهم بی هیچ سخن اضافه‌ای بروم سر اصل مطلب.
1. از آنجایی که طراحی موارد تبلیغاتی جشنواره بومی محلی دیریا به عهده من بوده و تا جایی که من اطلاع دارم در هیچ‌‌یک از بیلبردها و تبلیغات جشنواره از عنوان «کنسرت رضا صادقی» استفاده نشده تا بتوان با فریب مردم، کلاه گشادی بر سر آنان نهاد. آنچه که در تبلیغات گفته و نوشته شد فقط «با حضور رضا صادقی» بود. آیا به نظر شما بلیت یک کنسرت به قیمت 1000 تومان فروخته می‌شود؟ اگر می‌گفتید جشن شبانه نبود و با آن عروسک بازی و خوراک‌های محلی و بمب‌خنده و شعبده‌بازی جنگ‌شبانه بود می‌توان پذیرفت اما عوام‌فریبی را نه.
بنده از نزدیک شاهد پشت‌صحنه و سختی‌ها و مشکلات برگزاری این جشنواره و اتفاقات حاشیه‌ای آن بوده‌ام و از برخی مسائل ـ مبهم برای شما ـ مطلعم، شاید برایتان جالب باشد که جناب خواننده محبوب، رضا صادقی برای همین اجرای نیم‌بند چه دبّه‌هایی که در نیاورد.
جشنواره دیریا با بی‌نظمی‌های فراوانی برگزار شد و نواقص بسیاری هم داشت و این بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اما برگزاری جشنواره‌ای تفریحی با این حجم و سنگین بودن برنامه‌های آن برای سرگرمی بخشی از مردم جامعه، بدون درنظر گرفتن کیفیت اجرا برای نخستین دوره قابل ستایش است. بودن به از نبودن، خاصه در بهار.
2. دوست خوبم،  اینکه جوانکی 18-19 ساله از انتظامات جشنواره به آقای نعیمی ـ عکاس و فیلمساز با سابقه استان ـ بگوید در این مکان که پوشیده شده است از سوِنِد و خطر آتش‌سوزی وجود دارد در حالی که نزدیک به 000/10 نفر هم در آن حضور دارند، لطفاً سیگار نکشید کجایش بی‌احترامی است؟ اگر قرار باشد وبلاگ شما مکانی باشد برای بازتاب توهین افراد به هنرمندان، بابت جر و بحث کردن روزانه‌مان با رانندگان تاکسی و فریاد زدن‌های آنان نیز باید نوشت!
در همین جشنواره که شما سخن از نواقص آن می‌گویید در یکی از شب‌ها از جناب نعیمی به عنوان هنرمند باسابقه استان دعوت می‌شود دقایقی برای مردم از استان سخن بگوید و از هنر و از خویش. آیا این روی سکه هم بی‌احترامی است؟
3. جناب موسی‌ بندری شاعر معروف و مطرح کشورمان که از پیشکسوتان!! عرصه ادبیات این استان است در همین جشنواره دیریا که بنا به گفته شما مورد بی‌احترامی انتظامات جشنواره قرار گرفته، خود چنان رفتاری با عبدالحسین رضوانی می‌کند و چنان سخنانی می‌گوید که این قلم شرمش می‌آید از تکرار آنها.
بسیارند از هنرمندان و پیشکسوتان هنر!! شهرمان که حتی از یک برخورد و رفتار سالم اجتماعی عاجزند چه رسد به ... اگر با برخی از این عزیزان روشنفکر و «فرهیخته» بنشینی و دقایقی گپی بزنی و البته ندانی که روی سخن شما کیست شاید تصور کنی که با برادران «پر ریخته» اراذل و اوباش سر کوچه سخن می‌گویی! چرا که میان سخنان و برخی دغدغه‌های این عزیزان با آنان فاصله‌ای نیست.
به‌یقین می‌توان گفت که نمی‌شود با عربده‌کشی و فریاد از دیگران طلب احترام نمود.  هنرمند اگر بزرگ باشد با کارش بزرگ است، با رفتارش بزرگ است، با ادب و شعورش بزرگ است و چه نیاز است به فریاد زدن که آهای ملت؛ من فیلمسازم، من عکاسم، من نقاشم و یا حتی من شاعرم!!! و آنان را واداشت به تعظیم و احترام.
در این 17 شب برگزاری جشنواره دیریا مگر تنها همین دو هنرمند آنجا بودند؟ چرا به این همه هنرمند تجسمی و عکاس و تئاتر و ... توهین نشد؟ شاید پاسخ را در موشکافی رفتارمان بیابیم. شاید! به جای اینکه بیاییم  دیگران را محکوم کنیم کمی هم به رفتار خود بیاندیشیم.
4ـ سخن از زخم نو می‌آید زخم کهنه هم سر باز می‌کند، چه استعدادهایی در هنر و ادبیات این شهر با رفتار ناشایست و البته ‌پُت‌پُت کننده جناب بندری از بین نرفتند و شک ندارم آنان اکنون دیگر حتی نشانی فرهنگسرا را نیز از یاد برده‌اند.
بارها دیده‌ام که ایشان و برخی دیگر که الحمدالله سابقه فعالیت‌شان به اندازه سن من و شما می‌رسد همین سابقه و کسوت خود را چون پتکی بر سر جوانانی که تازه از راه آمده‌اند و پا به عرصه هنر و ادبیات نهاده‌اند کوبیده‌اند و به قول موسی بندری ، پُت پُتش کرده‌اند. شاید خالی از لطف نباشد کنکاشی در فعالیت‌ها و جلسات انجمن شعر و داستان بندرعباس ـ قلمرو ادبی جناب بندری ـ و یافتن علت اینکه چرا در این‌ سال‌ها خیل عظیمی از جوانانی که آمدند و خود را در ادبیات محک زدند دیگر هیچ‌گاه به آنجا برنگشتند.

  شایسته است هنرمندان با سابقه استان که در اجتماع آنان را به عنوان نماد فرهنگ و هنر استان می شناسند نسبت به رفتار و برخورد های خود در سطح اجتماع دقت و حساسیت بیشتری به خرج بدهند تا حداقل رفتارشان به کلیت جامعه فرهنگی هنری استان تعمیم داده نشود .

                                                                                                       حسن بردال


عناوین آخرین یادداشت‌ها
[تماس با من]

بازدیدکنندگان : 1363476