سیاورشن
جمعه 7 فروردین 1388
نمایی از ناصر تقوایی...
ابر و ماه و مه  و هوای بارانی این روزهای بندرعباس باعث شدند تا عکس‌های ناصر تقوایی از تراس هتل هرمز به فضای داخلی آن منتقل شود و مشتاقان در فضای بهتری از عکس‌ها دیدن کنند. آنچه برای من دیدنی‌تر از عکس‌های ناصر تقوایی بود. خود اوست. ناصر تقوایی از پدری بندرعباسی و مادری بوشهری در شهر آبادان متولد شده است. (عیار جنوبی‌اش باید خیلی بالا باشد.)
او در یادداشتی که گاه در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده می‌شود نوشته است: ... با این همه از دور تنبل جلوه می‌کنم. چرا که در این سی ساله دو فیلم بلند مستند، دو فیلم سینمایی، یک مجموعه تلویزیونی بیست و یک ساعته‌ی من در نیمه راه تولید زمین‌گیر شده، کارهای تازه‌تر مرا هم به دلایلی که ناگفتنش بهتر، نه کسی خوانده، نه کسی دیده.
وی در ادامه نگاشته است: بیشتر عکس‌های من رهاورد سفرهایی است که به امید یافتن چشم‌اندازهای تازه برای فیلم‌هایم مثل یک موش صحرایی به همه سوراخ سنبه‌های این سرزمین پهناور سرک می‌کشیدم. از دور یا نزدیک. در هر سفر چیزهایی می‌بینی که نه به درد ادبیات می‌خورد نه به کار سینما می‌آید. یک دوربین کر و لال ولی بینای عکاسی بهترین یار و همراه من است.

... هر چه در این عکس‌ها بیابید و ببینید مربوط می‌شود به اصل اثر که واقعیت است و من فقط واسطه‌ی این انتقال بوده‌ام. مثل یک عکاس مبتدی یا یک دوربین بی طرف.

+++

پیشنهاد من این است که اگر چه علاقه‌ای به دیدن عکس و یا پولی برای خریدن قطعه عکس‌های میلیونی مجموعه‌ی "ابر و باد و مه و مِه" را ندارید اما برای دیدن و هم صحبت شدن با تقوایی هم که شده سرکی به هتل هرمز بکشید و انرژی حاصل از برخورد با او را بزنید به هر کاری که خودتان دوست دارید.
آثار ناصر تقوایی:
مستند: باد جن. زار. اربعین. پیش. فروغ فرخزاد
فیلم کوتاه داستانی: رهایی. کشتی یونانی
فیلم سینمایی: آرامش در حضور دیگران. نفرین. صادق کرده. ناخدا خورشید. ای ایران. کاغد بی‌خط
مجموعه تلویزیونی: دایی جان ناپلئون
نمایشگاه عکس: چشم انداز اول: تهران فرهنگسرای امیرکبیر 1375. چشم انداز دوم: تهران گالری اثر1384. چشم انداز سوم: بندرعباس. هتل هرمز. تراس دریا 1388

[برای دیدن تا 12 فروردین فرصت دارید. هر روز از ساعت 17 تا 22]
در همین باره: فتوبلاگ فرادید+ ابوذر نوروزی نژاد

عناوین آخرین یادداشت‌ها
[تماس با من]

بازدیدکنندگان : 1363625