X
تبلیغات
رایتل
l سیاورشن l
سیاورشن
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387
افسانه‌ی ملمداس در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران

   افسانه ملمداس کاری از گروه "هنر نو هرمز" به جای مجارستان روز چهارشنبه ۱۸ اردی‌بهشت در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران اجرا شد! این اثر در قالب هنر نو و با ترکیبی از هنر نمایش، موسیقی و نقاشی شکل گرفته است که البته در این روز فقط به صورت نقاشی اجرا شـد.

  در این نقاشی و همچنین دیگر آثار این گروه ابزار نقاشی، خاک‌های رنگی جزیره هرموز هستند.

  این اثر که برای اجرا در جشنواره media wave مجارستان پذیرفته شده بود بنا بر آنچه این گروه "اهمال کاری و تنگ نظری مسولین اداره ارشاد هرمزگان" می‌نامد از این سفر باز ماند.

                             

                          

   

 

    

 

   

 

  "هنر نو هرمز" قصد دارد روایت‌ها و افسانه‌های هرمزگان[داماهی،ملمداس،مهدیسما و ...] را در یک مجموعه با عنوان "داستان خاک" به اجرا در بیاورد. ملمداس اولین اجرا از مجموعه‌ی داستان خاک است.

ملمداس موجودی افسانه‌ای است که بالاتنه‌ای پری‌گونه دارد و شب‌های مهتابی روی آب می‌آید و جاشوها و ناخداهایی که محو زیبایی‌اش می‌شوند را برای هم‌آغوشی نزد خود فرا می‌خواند. ناخدا یا جاشویی که به آب زده در آغوش ملمداس با پاهای داس مانند او قیچی می‌شود و ...

 

     

 

 

          

    

 

                          

                    

  

 

 

 

اعضای گروه هنر نو هرمز: محمد بانوج[مدیر اجرایی]، احمد کارگران[طراح ونقاش]، ابراهیم پشت‌کوهی[کارگردان نمایش]، محمد سایبانی[مدیر هنری]، بهرنگ عباس‌پور[موزیسین]، ایمان و احسان رضایی[تصویربردار]، حسن بردال[عکاس]، عبدالحسین رضوانی[عکاس]، حبیب بهادری[راوی]

 

 اجراهای بعدی این گروه در کاخ نیاوران(خردادماه) خانه هنرمندان(تیرماه) خواهدبود.

 

عکس‌ها:عبدالحسین رضوانی

 

بعد‌نوشت: روایت‌های دیگری از این افسانه را دوستان عزیزی در قسمت نظرات همین یادداشت نوشته‌اند که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

بعد نوشت ۲: ابراهیم پشت‌کوی در این باره افزوده است:"ملمداس همتای جهی در اساتیر زرتشتی و زنی بسیار زیبا که آراسته به گوهرهای‌گرانبها بر جوانان پدیدار می‌شود و آنان را به هم‌آغوشی فرا می‌خواند. در هنگام هم‌آغوشی پاهای او چون اره‌ای قربانی را تکه‌تکه می‌کند(اساتیر ایران. جان راسل هنیلیز) در فرهنگ مردم هرمزگان این اسطوره در دریا زیست می‌کند و قربانی او جاشوها و ملوانانی هستند که مسخ این اسطوره می شود."

 


عناوین آخرین یادداشت‌ها
[تماس با من]

بازدیدکنندگان : 1363449