X
تبلیغات
رایتل
l سیاورشن l
سیاورشن
چهارشنبه 7 اسفند 1387
نگین دنیا کجاست؟

  می‌گویند جزیره هرموز به نسبت جمعیت در کل کشور بیشترین شهید را تقدیم خاک پاک مهین کرده است. اما این دلاوری و جوانمردی مردم هرموز هیچ وقت باعث توجه دولت در هیچ دوره‌ای نشده و گاه نتیجه معکوس هم داشته و نجابت و خلوص این مردم باعث نوعی بی‌توجهی و سهل‌انگاری نسبت به آنها شده است. مهلک‌تر از این نوعی تفکر قناعت‌پیشگی است که در این مردم رشد کرده تا جایی که از ابتدایی‌ترین حقوق و امکانات رفاهی خود نیز گذشته‌اند.

سال‌ها پیش وقتی از یک هرموزی پرسیدم چرا مردم به نبود آب لوله‌کشی اعتراض نمی‌کنند؟ پاسخ داد:" مردم می‌گویند ما این همه شهید داده‌ایم، که حالا بیاییم به خاطر آب اعتراض کنیم؟ ما که به خاطر آب شهید نداده‌ایم!"

البته درست می‌گویند. و اینگونه است که سالها معدن خاک سرخ غارت می‌شود و کسی دم بر نمی‌آورد و سالها بی آبی و بی ... را تاب می‌آورند.

چند روز قبل در هنگام بازگشت از جزیره هرموز صحنه‌ی تکان دهنده‌ای دیدم. یک تصادف در جزیره رخ داده بود و دو مصدوم را می‌خواستند با قایق به بندرعباس برسانند. یکی در حال اغما بود و دیگری زخمی. اولی را با برانکارد آوردند و دومی را لی‌لی‌کنان! از اولی به دلیل اینکه محو اتفاق شده بودم نتوانستم عکس بگیرم. اما دومی را ببینید که چطور سوار قایق‌ می‌کنند.


هرموز زمانی مهمترین بندرگاه تجاری در خلیج فارس بوده. یک ضرب المثل انگلیسی هست که می‌گوید:" اگر دنیا انگشتری باشد هرموز نگین آن است." به نظر شما نگین دنیا چند قرن دیگر صاحب یک بیمارستان می‌شود؟

الف) کمتر از یک قرن  ب) یک قرن   ج) دو قرن   د) بیش از چند قرن   ه) هیچ وقت

لطفا با تامل به این پرسش پاسخ دهید!

[لینک این یادداشت در بالاترین]

 


عناوین آخرین یادداشت‌ها
[تماس با من]

بازدیدکنندگان : 1363279